چهارمین جشن تصویر سال

ناتالی

سلـــــــــــــــــــــــام سلـــــــــــــــــــــــام به تمام دوستانم حالواحوالتون چطوره؟ امیدوارم خوب باشید.دلم برای همتون تنگ شده بود.برای همتون دعا کردم اشا الله غسمت شما هم بشه..سلام به تمامی دوستان خوبه تازه واردبرای پیداکردن جوابِ چه کسی میداند ،کافیست به آپ های قبلی سری بزنید.

این ماه برای این که مطلب داغ داغ زیاد است فقط به داغ داغ وچه کسی میداند اکتفا می کنم.

 داغ داغ

پس از مدتها تاخیر وکش وقوس در تاریخ برگزاری جشن تصویر سال ، چهارمین جشن "تصویر سال" عصر روزیکشنبه با حضور هنرمندان عرصه های مختلف و دانشجویان هنر در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.  درهای خانه هنرمندان ایران راس ساعت مقرر بازشد و آثار به روایت تصویرها و رویدادهای یک سال جاری به معرض نمایش هنردوستان درآمدند.  هنرمندان بسیاری دراین مراسم حضور داشتند . مهمترین رخدادهای سیاسی و اجتماعی سال ، درقالب عکس، در خانه ی هنرمندان ایران به نمایش گذاشته شدند. برای گشایش جشن تصویر سال هنرمند، بر اساس رسم هرساله، نه روبانی بریده و نه مراسم ویژه ای برگزار شد.امسال برخلاف سال های گذشته، هیچ عکسی بر زمین چسبانده یا چیده نشده است. تراس ها هم خالی مانده اند، اما دیگر فضایی برای پانل دیگری نمانده است.
صمدیان دراین مراسم یادآوری کرد که قصد داشته  است موزه ی کوچکی را به نام ممیز برپا کند، اما محدویت فضا مانع از انجام این کار شده، بنابراین ویژه نامه ی مرتضی ممیز را در دل مجله ی تصویر سال چهارم با حدود 36 صفحه منتشر خواهند کرد.
کنج یکی از گالری های نگارخانه ی ممیز که به آثار کاریکاتور اختصاص پیدا کرده است، تصویر و گفت گویی از حسین خسروجردی به صورت ویدیویی پخش می شود که وی خود را باندپیچی کرده و از انسان و دغدغه هایش می گوید.
آثارمجید ناگهی، امیرعلی محبی نژاد،حسین چنعانی، نجف شکری، پیمان هوشمند زاده،مرتضی مجیدی ، غزل غضنفری، محسن یزدی پور، محمد راز دشت، ارشیا کیانی، سیاوش نقشبندی و سپهرحمیدیان ،  با مضامین اجتماعی سیاسی درراهروهای گالری ممیزبه چشم می خورد. همچنین دو اثر از رضا معطریان،آثاری از حامد خالقی، رعنا جوادی،آرش یداللهی وعکس جالب وزیبای تجمع زنبورهای عسل از بهمن جلالی زینت بخش دیوارهای خانه هنرمندان بودند. درآستانه گالری ، خود ممیز حی و حاضر به میزبانی پرداخته بود. پیکره مرحوم مرتضی ممیز به قدری زنده وجاندار درلحظه اول به چشم می آمد که آدم باورش می شد ممیز زنده است ومثل همیشه ساده وبی تکلف به تماشای چهارمین جشن تصویرسال آمده است. همسر ممیز نیز درمیان آثار قدم می زد وهر از گاهی در برابر تصویر بزرگ ممیز با سکوتی پر معنا برای دقایقی می ایستاد .
تقریبا می توان گفت اولین سالن گالری ممیز به خود او اختصاص داشت. شقایق حمیدی با سه اثر از مراسم تشییع جنازه این استاد گرافیک و با به تصویرکشیدن چهره های مات و وحشت زده ازدرگذشت مرتضی ممیز، شاهرخ حیدری ، هومن اخوین، امیرحبیب طاری فر، سپهرصمدیان ، حسین چنعانی، مهدی قاسمی با تصویری ازممیز در ابرها هریک به نوعی سهم خود را در برابر مرتضی ممیز ادا کرده بودند.
سالن بعدی به آثارسایرپیشکسوتان طراح گرافیک تعلق داشت. ساعد مشکی با اثر" هفتادمین سالگرد تولد ممیز"، قباد شیوا " اولین نمایشگاه هنرمندان معاصرایران"، فرشید مثقالی" چهارمین دوسالانه مجسمه سازی تهران"، ابراهیم حقیقی " نکوداشت مجید انتظامی دربیست وچهارمین جشنواره موسیقی فجر"، مصطفی اسداللهی " نمایش آثارخارجی موزه " ، رضا عابدینی" نمایشگاه طراحی کتاب نگاه سال 84"، کیانوش غریب پور با اثرتامل برانگیز دوتاس خونین برصفحه سفید ، فتح الله مرزبان با پوسترمارمولک، محمد نوروزی " آخرین روزهای زندگی ممیز" و اسعد نقشبندی و سیف الله صمدیان ازممیز آثار چشم نوازی را به وجود آورده بودند.
دراین میان اثر پریسا تشکری با عنوان " اول آزمایش بعد ازدواج" به چشم می خورد. دراین اثر دو سنجاق قفلی به وسیله یک قلب مشترک به هم تلاقی کرده بودند. بعد از آن طرح پوستر فرزاد ادیبی همگان را متعجب ساخته بود . ادیبی دراین اثر یک اسکاچ را بر روی مایع ظرفشویی تصویرکرده بود . مایع ظرفشویی که نمادی از یک زن بود کفش های پاشنه بلند پوشیده بود و بر روی آن حک شده بود " زن ، تاریکی، کلمات، ..
" روزجهانی موزه " از مسعود نجابتی، روبرتو روسولینی " از مهدی کریم زاده ، " بزرگداشت فردوسی " از حمید رضا وصاف، گردهمایی حکیم عمرخیام از کسری عابدینی نیزازدیگر آثارطراحان گرافیک را تشکیل داده بود. درسالن سوم اثر ویدئو آرتی از حسین خسروجردی به چشم می خورد . در این ویدئو حسین خسروجردی هنرمند نقاش ومدرن کار به هیات یک مومیایی درآمده و بعد از انجام دادن حرکاتی به تعویض لباس وشستشوی خود می پرداخت. سالن سوم که به آثارهنرمندان کاریکاتوریست اختصاص داشت، کاریکاتورهایی از مسعود شجاعی طباطبایی، حسین نیرومند، کیوان زرگری،گل محمد خدا وردی، آوین ،هادی حیدری، علیرضا ذاکری، نیما جمالی، حسین صافی، جمال رحمتی وجود داشت.
اثر مردی خسته با دوربین فیلمبرداری درمیان شعله های آتش که انگار ازخود و زندگی اش فیلم می گرفت از توکا نیستانی و اثرپیرمردی که با عصای خود به شوت کردن توپی مشغول بود درحالی که درختان اطرافش وغروب خورشید همه حکایت ازنزدیک شدن مرد به مرگ بودند از کامبیزدرم بخش نیز به مخاطبان پیام می دادند.
درسالن های طبقه دوم آثارعکاسان خبری را چیده بودند. اسم هایی که مثل همیشه به یمن همکاری های مشترک  به ذهن وچشم آشنا بودند و آثاری که انگارهمین دیروز یا شاید پریروز دردو قدمی ما اتفاق افتاده بود واین ها تصویرش کرده بودند.  حسن قائدی، ساتیارامامی، جواد مقیمی ، حیدررضایی، سجاد صفری دهکردی، رضا معطریان ، روح الله وحدتی، سامان اقوامی، علیرضا عباسی، غزل عربی، مجید سعیدی، محمد صیاد، محسن شاندیز، محمد مهدی موذن ، مهدی زارع، منصوره معتمدی، مهدی قاسمی، میلاد پیامی و... .
یک ساعتی از ورود بازدید کنندگان می گذرد که درهای خانه هنرمندان را می بندند.درها بسته می شود و در تالاربتهوون فیلمی با عنوان " روزی روزگاری مراکش " به نمایش درآمد و مراسم افتتاح چهارمین جشن تصویرسال  دوستداران تصویربه پایان رسید. جشن تصویر سال تا 26 آبان ماه جاری ادامه دارد.

چه کسی میداند؟

چه کسی میداند کدام بازیگرایرانی دوست ندارد حتی یک نفر همسرش را ببیند ، چه رسد به این که هزاران نفراورا روی پرده عریض سینما ببینند

جواب چه کسی میداند قبل :بهرام رادان

 

/ 5 نظر / 22 بازدید
الهه

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

الهه

[لبخند][گل][گل][گل]..............