آذر ماه

ناتالی

 

سلام به تمام دوستانم، حالواحوالتون چطوره؟ امیدوارم خوب باشید.

 

از توانتظارنداشتم منوتنها بزارى

 

برى و رو وعده هاى نقره ایت پا بذارى

 

توى شهرى که پرازبرجه وآسمونخراش

 

منوبین گرگا و غریبه ها جا بزارى

 

ازتوانتظار نداشتم دسمو رها کنى

 

من واست بمیرم و به دیگرى نگا کنى

 

باورم نمیشه که از خدا تو رو بخوام

 

تو واسه یکى دیگه شبا خدا خدا کنى

 

ازتو انتظارنداشتم زیر حرفات بزنى

 

عینک نامهربونى روی چشمات بزنى

 

تو مى گفتى همه عشقتو زندگیت منم

 

حالا مى خواى برى وخط روى رویات بزنى

 

ازتو انتظار نداشتم بسپریم دست خدا

 

بگی راه ما دوتا از اولش بوده جدا

 

کشتى آرزوهام میون دریا مونده و

 

داره دنبالت مى گرده دنبال یه نا خدا

 

 

هوای تازه

 

خسته ام از آرزوها، آرزوهاى شعارى
شوق پرواز مجازى، بال هاى استعارى
لحظه هاى کاغذى را روز و شب تکرار کردن
خاطرات بایگانى، زندگى هاى ادارى
روى میز خالى من، صفحه باز حوادث
در ستون تسلیت ها، نامى از ما یادگارى

 

قیصر امین پور 

   

 

 

داغ داغ

تمدن جیرفت ایرانیان ثابت شد

 

آخرین حلقه برای وجود تمدنی باستانی در جیرفت با کشف یک لوح کامل خطی در این محوطه باستانی از بین رفت تا در کتابهای تاریخی جهان به سادگی از جیرفت ایرانیان به عنوان تمدنی بزرگ یاد کنند.

 

نادر علیدادی سلیمانی خبر کشف لوحی خطی را در پی کاوشهای علمی در محل "تپه کنارصندل جنوبی" داد.

 

طول این لوح خطی آجری را ،۱۱عرض آن را 7 و ضخامتش را 2 سانتیمتر است.

 

این تنها لوح خطی است که به صورت کامل در این محوطه کشف شده است.

 

این لوح خطی دارای 5 سطر خط و هر سطر دارای ۱۲حرف است به منظور رمزگشایی تصویری برای خط شناسان معروف دنیا ارسال شده است.

 

علیدادی اما در پایان با افتخار می گوید: «تاکنون در محوطه های باستانی جیرفت هیچگونه ابزار جنگی کشف نشده که این نشانگر صلح و آرامش در زمان فرمانروایی پادشاه آن دوران است.

 

 

محوطه ی باستانی جیرفت:

 

 جیرف در کنار رودخانه هلیل قراردارد و دارای تمدن زیادی هست این منطقه بین باستان شناسان به بهشت گمشده شهرت یافته است. در جریان کاوش های علمی باستان شناسان و حفاری های غیرمجاز دراین منطقه تاکنون آثار سنگی سفالی و بقایای معماری از هزاره سوم پیش از میلاد به دست آمده و تاکنون در طول 400 کیلومتر حاشیه رودخانه هلیل رود بیش از 120 محوطه باستانی شناسایی شده است.

 

کارشناس مسوول گردشگری کرمان:

 

خبرگزاری دانشجویان ایران - کرمان
کارشناس مسئول گردشگری کرمان با اشاره به اختصاص 40 میلیون تومان جهت ایجاد این سایت گردشگری تاکید کرد: در سال جاری ایجاد مجموعه های گردشگری در این منطقه به اتمام میرسد
.

 

حفاران غیر مجاز شب و روز با بیل و کلنگ و اسلحه:

 

 بیش از پنج هزار گودال حفر شده است، گودالهایی که به دلیل فروش اشیا و خرید وسایل نام گودالهای پنج پرایدی را به آنها دادند.هزاران شی خارج شد و در حراجیهای بزرگ دنیا (اروپا و امریکا) گذاشته شد تا جیرفت شهرتی جهانی یافت تا این که مقامات و مسئولان کشور به فکر حفاظت از محوطه ارزشمند جیرفت افتادند و امروز بعد از گذشت سه سال از به صفر رسیدن حفاریها خبر میدهند.

 

ازفروردین سال 1380 حفاریها آغاز شد اما نه یک ماه و دو ماه بلکه سه سال کار مداوم انجام گرفت.

 

جیرفت که یکی از دورترین و کویریترین مناطق دنیا محسوب میشد، این بار به یکی از بزرگترین بازارهای خرید و فروش اشیا عتیقه در جهان تبدیل شده بود و کامیونها اینبار به جای مواد مخدر؛ اشیا پنج هزار ساله از جیرفت ترانزیت می کردند.

 

بالاخره بعد از غارت هزاران شی از جیرفت، جیرفت به عنوان یکی از مهمترین محوطه های جهان شهرت یافت ازطرف سازمان میراث فرهنگی و کارشناسان فرهنگی کشور و رییس جمهور و نمایندگان مجلس، حفاظت به عمل آمد و همزمان نیروهای انتظامی، حفاظتی، کارشناسان میراث فرهنگی، مسئولان قضایی و حقوقی و وزارت اطلاعات شروع به اقدامات متعدد برای به صفر رساندن این کاوشهای غیر مجاز کردند.

 

ضعف قوانین، برخورد نکردن با این افراد خطاکار بود، که حفاری ها ادامه داشت.

 

حرکتی جدید

 

در چند ماه گذشته حرکتی جدید آغاز شده.
دادخدا سالاری،( رییس دادگاه انقلاب جیرفت که خود در سه ماه گذشته پیشگام این ماجرا بوده) برای دو نفر از سران باندهای قاچاق اشیا تاریخی جیرفت به خارج از کشور حکم اعدام صادر کرده و در این باره گفت: «بعد از شروع حفاری ها این تنها حرکت بود که منجر به کم شدن حفاران غیر مجاز در منطقه شده.
همزمان با این حرکت نیروهای نظامی و انتظامی از بازپس گیری اشیا تاریخی ایران از حراجی های بزرگ دنیا نظیر ساتبی در لندن و برخورد با قاچاقچیان بین المللی اشیا جیرفت خبردادند.
 

 

یونس صمدی مدیر کل معاونت حقوقی گفت: «هر یک از اشیای تاریخی و باستانی ایران که غیر قانونی از کشور خارج شود با پیگیری های قانونی به کشور باز می گردند و ایران اجازه نمی دهد که هیچ یک از اشیای تاریخی و ملی در حراجی های بین المللی به فروش گذارده شود.

 

در این میان ، جوان جیرفتی در این باره گفت: «خیلی از روستائی ها و مردم جیرفت هنوز در حال حفاری هستند. این منطقه آنقدر وسعت دارد که کسی نمی تواند تمام این منطقه را تحت کنترل خود درآورد. آنها هر جایی که بکنند به آثار برخورد می کنند منتها چون منطقه تحت کنترل است به فروش اشیا نمی پردازند بلکه آنها را در مکانی خاص پنهان می کنند برای روز مبادا.

  

 

راز ها 

 

 

 

 

1-حمید گودرزى تنها چهارده سال با مادرش اختلاف سن دارد و به همین دلیل این دونفرخود را هم نسل یکدیگرمیدانند و به شدت عیاق هستند.

 

 

 

 

 

2-نیکوخردمند هجده سال از خواهرش آهوخردمند مسن تراست.

 

 

/ 18 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
×××××××)خدایی که شسکت خورد(×××××××

ديگر تبار تيره انسان براي زيست محتاج قصه هاي دروغين خويش نيست . ما ذهن پاك كودك معصوم را با قصه هاي جن و پري و قصرهاي نور آلوده مي كنيم . ***** آيا هنوز هم، دلبسته كالسكه زريني ؟ آيا هنوز هم، در خواب ناز، قصرهاي طلايي را - مي بيني ؟ سلام .

رضا

السلام عليك يا ابا عبدالله و علي الارواح التي حلت بفنائك عليك مني سلام الله ابداً ما بقيت و بقي الليل و النهار و لاجعله الله اخر العهد مني لزيارتكم..............سلام بر حسین ,سرور و سالار شهیدان...فرا رسیدن ماه محرم ماه درس رشادت و شهامت از حسین ابن علی علیه السلام و یاران باوفایشان را بشما و تمامی مومنان ره رووان آن امام بزرگوار ...تسلیت عرض می نماییم در ضمن باستحضار شما میرساند کلبه درویشی حقیر با مطلبی آموزنده با عنوان " رسالت حسین پا برجاست " بروز شده است ...خوشحال خواهم شد دیدن کنید و نظرات خود را مرقوم فرمائید ،مثل همیشه منتظر قدمهای سبز و حضور گرمتان هستم ...آرزوی تندرستی و سعادتمندی شما را در تمامی مراحل زندگی دارم..... کاش بودم شعله تا شمع مزارت می شدم/ چلچراغ زائر شب زنده دارت می شدم/کاش بودم پرچم حاشیه دار ماتم ات/تا که زینت بخش بزم سوگوارت می شدم/کاش بودم حلقه حلقه همچو زنجیر عزا/بر کف دل بیقراری بی قرارت می شدم.... التماس دعای فراوان دارم.. ...در پناه حق و خدا نگهدارتان.

حامد

خیلی خوشحال میشم به وبلاگ منم سر بزنی

حامد

چیه چرا اژ جدید نمیزاری

جیرفت

مرسی از مطلبتون

جیرفت

تشکر