راز

راز عدد p

مهندسان هخامنشی راز استفاده از عدد پی (١۴/٣) را 2500 سال پیش کشف کرده بودند. آنها در ساخت سازه های سنگی و ستون های مجموعه تخت جمشید که دارای اشکال مخروطی است، از این عدد استفاده می کردند.
عدد پی ( ١۴/٣) در علم ریاضیات از مجموعه اعداد طبیعی محسوب می شود.

عده زیادی ، مصریان و برخی دیگر، یونانیان باستان را کاشفان این عدد می دانستند اما بررسی های جدید نشان می دهد هخامنشیان هم با این عدد آشنا بودند.
«عبدالعظیم شاه کرمی» متخصص سازه و ژئوفیزیک و مسئول بررسی های مهندسی در مجموعه تخت جمشید در این باره،‌ گفت: «بررسی های کارشناسی که روی سازه های تخت جمشید به ویژه روی ستون های تخت جمشید و اشکال مخروطی انجام گرفته ؛ نشان می دهد که هخامنشیان 2500 سال پیش از دانشمندان ریاضی دان  از عدد پی ( ١۴/٣)  استفاده می کردند و به خوبی با ریاضیات محض و مهندسی آشنا بودند.

محاسبات اخیر، مهندسان سازه تخت جمشید را در محاسبه ارتفاع ستون ها، نحوه ساخت آنها ،‌ فشاری که باید ستون ها تحمل کنند و توزیع تنش در مقاطع ستون ها یاری می کرد. به دست آوردن مساحت ، محیط و ساخت سازه هایی با این اشکال هندسی بدون شناسایی راز عددپی و طرز استفاده از آن غیرممکن است.

بر اساس متون تاریخ و ریاضیات نخستین کسی که توانست به طور دقیق عدد پی را محاسبه کند، «غیاث الدین محمد کاشانی» بود.پس از او دانشمندانی چون پاسکال به محاسبه دقیق تر این عدد پرداختند.

هم اکنون دانشمندان در بزرگ ترین مراکز علمی ومهندسی جهان چون «ناسا» برای ساخت فضاپیماها و استفاده از اشکال مخروطی توانسته اند عدد پی را تا چند صد رقم اعشار حساب کنند.

داریوش هخامنشی بنیان گذار تخت جمشید در سال 521 پیش از میلاد دستور ساخت تخت جمشید را می دهد و تا سال 486 بسیاری ازبناهای تخت جمشید را طرحریزی یا بنیان گذاری می کند.
مجموعه تخت جمشید مهمترین پایتخت مقاومت
هخامنشی در استان فارس و درنزدیکی شهر شیراز جای گرفته است.

 

/ 5 نظر / 23 بازدید
رضا

با سلام و درود فراوان بر شما دوست عزیز و گرامی و قلم توانمندتان و آرزوی تندرستی و سعادتمندی شما در تمامی مراحل زندگانی ، باستحضار حضرت عالی میرساند کلبه درویشی حقیر با مطلبی آموزنده با عنوان. ..".عشق دریچه ی بسوی ملکوت."...بروز شده است ..خوشحال خواهم شد دیدن کنید و نظرات ارزشمند خود را مرقوم فرمائید ، مثل همیشه منتظر قدمهای سبز و حضور گرمتان هستم .... کاش می شد راه انسان بودن را به همه آموخت ....کاش می شد راه خوب بودن را به همه آموخت...کاش می شد دلی را شاد کرد ..برلب خشکیده ای یک غنچه کاشت..کاش میشد با کلامی سرخ و سبز ..یک دل غمدیده را تسکین داد.. .....................درپناه حق و خدا نگهدارتان [گل]

حسين ( يك دوست تنها )

سلام به دختر گلم ناتالي. خوبي؟ خوشي؟ سلامتي؟ ... الهي شكر. مي‌بينم كه خانم مهندس شدي و پرداختي به معماري قديم ايران و خاصه تخت جمشيد. متن را كه مي‌خوندم حس كردم خودت هم با يه لذت خاصي نوشتي. من عاشق سازه‌هاي قديمي هستم. وقتي ميرم يه جايي و اثري باستاني را مي‌بينم حس عجيبي درونم شكل مي‌گيره. تصور اينكه يه روزي يه عده آدم اونجا بودن و كار مي‌كردن و خشت روي خشت و سنگ روي سنگ مي‌گذاشتن و خيلي فكرهاي ديگه حس عجيبي بهم ميده. بگذريم... اطلاعات قشنگي داده بودي. يه نظر هم در مورد كل متن دارم كه توي خصوصي برات مي‌فرستم. خلاصه كه دختر خوبم دستت درد نكنه و خسته نباشي. اينم دوتا گل خوشگل واسه خسته نباشيد [گل] [گل]

هانیه

سلام عزیزم. مطلب جالبی بود ! نمیدوونستم ! ممنون از مطلبت [گل]