عیدتون مبارک

در خواستی

به درخواست چوبین

در ایران باستان در هفت ظرف چینی ( سینی ) نمادی از فروزه های ( صفت ) آفرینش و اورمزدی قرار می گرفته. که در هر ظرف یک نماد می گذاشتند.

این هفت سین عبارت بوده اند از :

1_ کتاب مقدس

2_ فراورده ی یک حیوان سودمند مانند شیر بز

3_ نمادی از نور مانند شمع

4_ نمادی از فلز مانند سکه

5_ یک یا چند فراورده ( محصول ) کشاورزی گندم ، اسسپند

6_ پیاله یا ظرف آب ، گاهی برای شگون و خوش بختی درون آب سیب یا انار سرخی می گذاشتند

7_ سبد و ظرفی از سبزه های گونا گون مانند ماش و جو

 

برخی بر این باورند که هفت سین نخست هفت شین بوده زیرا در آن شمع و شراب بوده است.

اما این داستان ها من درآوردی است زیرا شراب و شمع و شربت گویشی عربی دارد مهم تر این که حتی د ایران باستان می نیز جزو هفت سین نبوده بلکه از خوراکی های جهت پذیرایی بوده است.

/ 61 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امین

سلام..[گل][لبخند] من آپ کردم..[گل] خوشحال می شم سر بزنید..[گل] پس منتظرم..[گل] امین..[گل][گل][گل][گل][گل]

آمِد

_____★★★★★★★____★★★★★★__ ___★★★★★★★★_★★★★★★★★★___ __★★★★★★★★★★★★★★★★★★★___ __★★★★★★★★★★★★★★★★★★★____ _★★★ عیدنوروز رو تبریک میگم ★★★___ __★★★★★★★★★★★★★★★★★★★___ ___★★★★★★★★★★★★★★★★★★___ ____★★★★★★★★★★★★★★★★___ ______★★★★★★★★★★★★★★___ ________★★★★★★★★★★★★___ __________★★★★★★★★★_____ ___________★★★★★★★ ______ ___________★★★★★★ _______ ____________★★★★_______ ____________★★★_______ ___________★★________ __________★_________

آمِد

http://grafica.persiangig.com/weblog/neviseh_1269874834.html

سعید نژادسلیمانی

مهربان ..... سلام این خانه چون همیشه بوی آگاهی ، شعور و عشق می دهد ! عجیب بویی است این بوی شعور و عشق ! سال نو ....امید که سال تن درستیت باشد . سال آگاهی های نو . سال شور و امید و البته ...... عشق !

ببرمبارز ( س . م . ا )

سلام رفیق از اظهار لطف تو نسبت به وبلاگم کمال تشکر را دارم در رابطه با باز نشدن نظر شما باید پلاگین بروزرتون را نصب کنید در ضمن یه مطلبم راجع به تقویم شمسی گذاشتم که گفتم اگه تونستی بخونی . موفق باشی دوست عزیز [خداحافظ]