حقوق بشر

سلام

 همه ما کوروش کبیر رو  کم و بیش میشناسیم.

 

کورش کبیر بود صلح را آغاز کرد
یهودیا رو از بند بابل آزاد کرد 
کورش، ساخت کتیبه ی حقوق بشر 
واسه همینه که دارم یه غرور قشنگ 
به ایرانم و به تاریخ وطنم 
با خاک همین سرزمین آمیخته بدنم


 

 

بعضی از ما میدونمیم که کوروش کبیر ذوالقرنین بوده.

بعضی بخاطر نقش برجسته انسان بالدار که در پاسارگاد است میگن کوروش کبیر ذوالقرنین است.

بعضی هم بخاطر معنی آیه 82 سوره کهف تا 98.

ولی بعضی این را قبول ندارند.

من می خوام برای روشن تر شدن این موضوع معنی آیه 82 تا 98 سوره کهف و دلایل اینکه میگن کوروش کبیر ذوالقرنین است را بنویسم.

الف) و از تو درباره ذوالقرنین سوال می کنند ، بگو به زودی گوشه ای از سرگذشت او را برای شما بازگو خواهم کرد.

دلیل الف) چه کسانی از پیامبر اسلام ( ص ) درباره شخصیت ذوالقرنین سوال می کنند. طبق تعارف و تفاسیر موجود در مورد سوره کهف یهودیان سه موضوع را از پیامبر می پرسند تا به اصطلاح او را مورد محک قرار دهند. یکی مساله روح و دوم داستان اصحاب کهف و سوم سرگذشت ذوالقرنین. سرگذشت شخصی که مسیح خداوند برای یهودیان و ناجی آنان بود. مناسبت و انگیزه سئوال یهودیان کاملا قابل درک می باشد اینان چون برای شخصیت کوروش کبیر بی نهایت احترام قائل بودند بدین سبب برایشان مهم بوده که بدانند پیامبر مسلمانان درباره او چه می گوید.

ب) ما به او در روی زمین قدرت و حکومت دادیم و اسباب هر چیز را در اختیارش نهادیم. او از این اسباب پیروی کرد.

دلیل ب)  طبق بررسی کتب عهد عتیق و تورات ، خداوند متعال توسط پیامبران بنی اسرائیل بارها و بارها بر منجی شرقی از سرزمین ماد و پارس اشاره کرده که به او توانایی بخشیده و دروازه ها را برای او گشوده و کلیه ابزار را در اختیارش گذاشته تا اراده خدا را در زمین به مورد اجراء قرار دهد. در تورات نام کوروش کبیر از زبان خداوند متعال جاری شد و او را شبان خویش نامیدند و تاکید نمودند که من او را به اسم خواندم.

ج) تا به غروبگاه خورشید رسید ، ( در آن جا ) احساس کرد که خورشید در چشمه ( یا دریا ) ی تیره و گل آلودی فرو می رود ، و در آنجا قومی را یافت. ما گفتیم : ای ذوالقرنین! آیا می خواهی مجازات کنی و یا پاداش نیکوئی را درباره ی آنان انتخاب نمایی؟

گفت : اما کسانی که ستم کرده اند ، آن ها را مجازات خواهیم کرد ، سپس ، به سوی پروردگارشان باز می گردند و خدا آن ها را مجازات شدید خواهد نمود.

و اما کسی که ایمان آورد و عمل صالح انجام دهد ، پاداش نیکو خواهد داشت و ما دستور آسانی به او خواهیم داد.

دلیل ج) بر اساس مدارک و شواهد مستند و مکتوب و نظر متفق مورخین ، کوروش کبیر بعد از اتحاد ماد و پارس در همان ابتدا لشکرکشی به لیدی داشت. سرزمین لیدی در طرف غرب سرزمین کوروش قرار داشت و شهر سارد نزدیک دریای مدیترانه قرار داشت و این صحنه همان صحنه ای بود که کوروش به هنگام فرورفتن قرص آفتاب ( در نظر بیننده ) در خلیجک های ساحلی مشاهده کرد.

د) سپس از اسبابی که در اختیار داشت ، بهره گرفت تا به خاستگاه خورشید رسید. ( در آن جا ) مشاهده کرد که خورشید بر جمعیتی طلوع می کند که جز  آفتاب برای آن ها پوششی قرار نداده بودیم. ( یعنی لباس و خیمه و مسکنی که از حرارت خورشید سایبان کنند نداشتند)

دلیل د) همان طور که به تفصیل در این باره سخن گفتیم لشکرکشی دوم کوروش کبیر بعد از مراجعت به مملکت خویش حرکت به سمت شرق بوده است. سرزمین پارت ، زرنگ و هرات خوارزم و گَندار و ثَه تَ گوش کاملا با آیه فوق منطبق است و گرمای شدیدی در برخی مناطق باعث عدم پوشش لباس و چادر در بین اهالی بومی منطقه بوده است.

ه) باز از جنوب به سمت شمال سفر را ادامه داد و با وسائل تعقیب می کرد. تا رسید میان دو سد ( دو کوه ). آن جا قومی را یافت که سخنی فهم می کردند ( زبان نفهم بودند ). آنان گفتند ای ذوالقرنین ( قوم ) یاجوج و ماجوج فساد و خونریزی و وحشی گری بسیار می کند آیا چنان که ما خرج آن را به عهده گیریم سدی میان ما و آن ها بندی؟ که ما از شر آنان آسوده شویم؟

ذوالقرنین گفت : تمکن و ثروتی که خدا به من عطا فرموده از هزینه شما بهتر است. اما شما با من قوت بازو کمک کنید ، تا سدی محکم برای شما بسازم که به کلی مانع دستبرد آن ها شود. و گفت قطعات آهن بیاورید آنگاه دستور داد که زمین را تا به آب بکنند و از عمق زمین تا مساوی دو کوه از سنگ و آهن دیواری بسازند و پس آتش افروخته تا آهن گداخته شود ، آنگاه مس گداخته بر آن آهن و سنگ ریختند. از آن پس آن قوم نه هرگز بر شکستن آن سد و نه بر بالای آن شدن و رخنه در آن توانایی یافتند.

ذوالقرنین گفت که این از لطف و رحمت خدای من است و آنگاه که وعده خدا فرارسد آن سد متلاشی و پاره گرداند و البته وعده خدا محقق و راست خواهد بود.

دلیل ه) در ادامه سفر های شرقی و شمالی کوروش کبیر  تا قبل از حمله به بابل او به سرزمین های شمالی ارمنستان فعلی و قفقاز رفت و در آن جا میان کوه های قفقاز و در تنگه معروف ( داریال ) سدی ساخت که به سد ذوالقرنین معروف شد. نهری که امروزه نیز به نام ( سائرسُ ) به معنای کوروش به یونانی در جریان است و در آثار باستانی ارمنی از این دیوار به نام ( بهاگ گورائی ) یا تنگه کوروش یاد می کنند. این سند نشان می دهد که بانی این سد کوروش کبیر بوده است.

در باره قوم یاجوج و ماجوج هم در تورات و کتاب حزقیل نبی ( ع ) و رویای یوحنا فصل بیستم از آنان گوگ و ماگوگ یا همان جوج و ماجوج یاد کرده است. به گفته های تورات استفاده می شود که در نقاط شمالی آسیا می زیستند و مردمی جنگجو و غارت گر بودند.

آنان قبله ای خونخوار و وحشی بودند که از شمال دریای خزر به این سمت آمده و برای قوم مذکور مزاحمت ایجاد می کردند که با ساخت سد جلوی اینان گرفته شد.


خلاصه آن چه در سوره اصحاف کهف تحت عنوان ( ذوالقرنین ) آمده هیچ شک و شبهه ای باقی نمی گذارد که منظور قرآن کریم ( کوروش کبیر ) بنیانگذار هخامنشی می باشد.


منبع : کتاب کوروش کبیر حقیقت تاریخ ، نویسنده : مهندس فرشاد ابریشمی 

 

 


عکس بالا نقش برجسته انسان بالدار  است. 

در بالای این نقش برجسته کتبه ای به سه زبان وجود دارد که بر روی آن نوشته :

من کوروش هستم ، شاه ، هخامنشی.


 


کوروش کبیر بعد از آزادی یهود از چنگ بابل منشوری نوشت.

دانیال نبی در آن زمان همراه یهودیان بود

و به یهودیان وعده میدادی که کسی می آید و آنها را آزاد میکند. 

این منشور استوانه ای از خاک رس است و در ابعاد 23 سانتیمتر طول و 11 سانتیمتر عرض می باشد.

استوانه دارای 40 سطر به زبان اکدی و به خط میخی بابلی است.

این سند گویای رفتار بزرگ منشانه کوروش در برخورد با مغلوبین است. 


 

اینک بعد از سال ها کتیبه حقوق بشر به ایران آمده و برای چهار ماه در موزه ملی ایران قرار دارد.

این کتیبه تا بحال در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می شده.

این منشور به اسم منشور کوروش نیز معروف است.

این منشور ( نخستین فرمان جهانی آزادی ملل ) است.

 

 

 پیشنهاد میکنم که در این چهار ماه حتما از آن دیدن کنید.

 

تاریخ ایران من هویت منه
ایران دفاع از تو نیت منه

/ 127 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بانوی شهر رویا

سلام دخملم بهتری؟؟ اره امروز گفتی بهتری یه قرار بزار بریم دیگه ببین من چند بار گفتما

دايي جان

خصوصي

¸.•*´¨`*•.تنهاترین پرنده.•*´¨`*•.¸

[دست][دست][دست] آفرین بر تو دوست عزیزم عالی بود لذت بردم کوروش بزرگ بنظر خیلی از اندیشمندان تاریخ شناس یکی از پیامبران الهی بوده است از جمله علامه طباطبایی در تفسیر وزین المیزان زنده بادا ایران و زنده بادا ایرانی متشکرم خبرم کردی عزیزم[تایید]

اشکان

درود بر ناتالی عزیز سپاسگذارم که برتارنگارم گذر می کنی. نوشته های نیکت را خواندم.بسیارعالی است. اگر با تبادل دنبالک موافق هستید، آگاهم نمایید. پاینده باشی.[گل]

یاسمن

كجاش خنده دار بود؟؟؟[نگران][تعجب] مجلس عزا بود كه!!!![نیشخند]

محمدجواد

باران كه می‌بارد غروب‌ها شاعرانه‌ترین لحظه‌های یك شاعر در دورها اعدام می‌شود جایی كنار زاغه‌های اطراف شهر اعدام، در ملاء عام بی‌جان شاعر، جا می‌ماند كه از كجا آمده این‌جا این‌همه جان جوان جوانه زده در پاییزی كه هر غروب‌اش ناله‌ای دارد حكایتی: « جا مانده پیكر بی‌جان رفیقی زیر باران غروب پاییزی كه دیگر هیچ‌وقت هیچ‌وقت زیبا نیست.» باران كه می‌بارد ببین: به‌یاد بیاور زمان چه‌زود می‌گذرد و جلادان چه‌زود پیر می‌شوند و می‌پوسند! در این غروب كه دیگر شاعرانه نیست اما جان جوان ما همان‌طور جوان می‌ماند، مانده جوانه زده و پیكر چاك‌ چاك‌اش ریشه‌دوانده این پاییز می‌گذرد و باز بهار جوانه‌هایی تازه به‌بار می‌آورد، آورده غروب‌های دلمرده‌ی پاییز، دیگر گریه نمی‌كنیم... بر مزار شاعر امیدوار ایستاده و مسرور باران كه می‌بارد، این‌بار چترهامان را می‌بندیم با یاد شاعرانه‌ترین لحظه‌های یك شاعر كه هر غروب بارانی پاییزی جا می‌ماند از شعرهای او در غروبی كه شاعر نیست اما شاعرانه مانده‌است هنوز در شعرهای او

life is love

000000___00000 _00000000_0000000 _0000000000000000 __00000000000000 ____00000000000 من آپم بدوو00000 _________0 ________*__000000___00000 _______*__00000000_0000000 ______*___0000000000000000 ______*____00000000000000 من آپم بدوو*____00000000000 ________*_______00000 _________*من آپم بدوو _000000___00000___* 00000000_0000000___* 0000000000000000____* _00000000000000_____* ___00000000000_____* ______00000_______* من آپم بدوو________* ________*__000000___00000 _______*__00000000_0000000 ______*___0000000000000000 ______*____00000000000000 ______*______00000000000 _______*_من آپم بدوو00000 ________*_________0 _نمیخوای بیای؟* _____* _________*_______*

خاله سوسکه

بازم سلام خیلی ممنون که وبلاگ منو لینک کردی منم با افتخار وبلاگ قشنگ شما رو لینک کردم[گل]