جشن مهرگان

سلام

با یه جشن دیگه اومدم

 

مهرگان

 

 مهرگان آمد هان در بگشایدش

اندر آید و تواضع بنمایدش

از غبار راه ایدر بزدایدش

بنشانید و به لب خُرد بخواهیدش

 

 

روز 10 مهر برابر است با روز مهر از ماه مهر

روز شانزدهم از ماه زرتشتی 

واژه مهر ، پیمان و دوستی معنی می دهد.

در اوستا مهر بزرگترین ایزدان است. 

در گاه شماری و فرهنگ ایران باستان ، جشن مهرگان پس از نوروز دارای اهمیت برجسته یی بوده است. دلیل آن این بود که در گاه شماری کهن ایران ، سال ، تنها شامل دو فصل بزرگ می شد و این هر دو جشن ، آغازفصل های سال را نوید می دادند.

به بیان دیگر ، نوروز آغاز فصل نخست و مهرگان آغاز فصل دوم به حساب می آمد.

فصل اول ، تابستان بود که از جشن نوروز شروع می شد و هفت ماه ادامه داشت و فصل دوم ، زمستان که از جشن مهرگان آغاز می شد و پنج ماه طول می کشید. جشن مهرگان که از مهر شروع می شد و تا شش روز پس از آن ادامه می یافت ، زمینه برپایی جشن های بزرگ و شادی بسیار در سرزمین بزرگ ایران بود. در شاهنامه فردوسی نیز به مهرگان اشاره شده و انگیزه یی که به پیدایش جشن مهرگان در تاریخ ایران نسبت می دهند ، پیروزی ایرانیان بر ضحاک ستمگر به رهبری کاوه آهنگر است که پس از تلاش و پایمردی فراوان ، او را به بند آوردند و فریدون را به عنوان رهبر خود برگزیدند.

در مهرگان برای پذیرایی از خوراکی های سنتی ، گوشت بریان شده گوسفند و لووگ ( نان کوچک مخصوص ) استفاده می شود.
این جشن گاهی با ساز و گشت همراه است.

اهالی از سرچشمه قنات خود گرد هم می آیند ، یکی از هنرمندان روستا به وسیله سرنا و هنرمند دیگر با کمک اَرَبونه ( دف ) گروه را همراهی می کند.

آن ها برای رفتن به خانه های یکدیگر به حرکت در می آیند.

از نخستین خانه شروع می شود. حاضران ، پس از لحضه هایی شادی کردن بر درگاه و در زدن ، به خانه ها وارد می شوند.

کدبانوی هر خانه نخست آینه و گلاب می آورد. اندکی گلاب را در دست افراد می ریزد و آینه را در برابر چهره آنها نگه می دارد ، سپس آجیلی را که قبلا فراهم کرده است به همه پیشکش می کند. این آجیل مخلوطی از تخمه کدو ، آفتابگردان ، نخودچی ،کشمش و یا یکی از آن ها است. میزبانان افزون بر این نیز گاهی با شربت و یا چای پذیرایی خود را انجام می دهند. آن گاه یکی از افراد گروه ساز و گشت که صدای رسایی دارد ، اسامی درگذشتگانی را که پیش از این و در نسل های قبلی ، در این خانه سکونت داشته و اکنون درگذشته اند باز می گوید و همه برای آنها آمرزش و شادی روان آرزو می کنند.

دهموبدِ ( پیشوا و پیر آتش پرستان ) ، بشقابی از لُرک یا آجیل را از این خانه دریافت می کند و آن را در دستمال بزرگی ( چادر شب ) که بر کمر بسته است ، می ریزد. از این خانه با ساز و شادی بیرون می آیند و به خانه های بعدی می روند ، تا ساز و گشت را در همه خانه ها انجام دهند.

/ 114 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سراب زندگی زیباست

........♥##########♥ .....♥#############♥ ...♥###############♥ ..♥################♥..................♥#######♥ ..♥#################♥..........♥###########♥ ....♥#################♥......♥#############♥ .......♥################♥..♥###############♥ .........♥################♥################♥ ...........♥######آپ ، آپ ، آپ ، آپ ، آپ ، آپ ،آپ ،آپ#####♥ ..............♥############################♥ ................♥#########################♥ ..................♥######################♥ ....................♥###################♥ ......................♥################♥ ........................♥##############♥ ...........................♥###########♥ .............................♥#########♥ ...............................♥#######♥ .................................♥#####♥ ...................................♥###♥ .....................................♥#♥ .......................................♥ .......................................♥ .....................................♥

یه کهکشون تنهایی

سلام عزیزم خوبی ؟ کلاسام شروع شده کمتر میتونم بیام ، همش توی رفت و آمد دانشگام... اگه نمیام دلیل بی وفایی نیست بانو، در هر صورت خوشحالم میکنی به کهکشونم سر میزنی ، جشن مهرگان رو همون طور که بود خیلی زیبا شرح دادی ، [دست][دست][دست][دست]

الناز

سلام عزیزم خیلی وبلاگ خوبی داریااااااااااااااااااااااا مفید و پر محتوا[گل]

شاپرک

سلام ناتالی عزیزم خوبی؟ وبلاگ شما قالب معرکه مطلب عالی و رگ نوشته بیست.[گل] ممنونم گلم سعی میکنم درستش کنم.مواظب خود باش[ماچ]

اشکان

درود بر هموطن ایران دوستم با نوشته ای نو به روز هستم. خوشنود می شوم بر تارنگارم گذری کنی. پیروز باشی

سحر

سلام ناتالی جان. روز بخشایش و دوستی از جشن مهرگان برشما مبارک. بهترینها[گل] جادوی سکوت

سعیده

نه عزیزم تازشم ذوقولیده شدم یکی دوستم داره!![نیشخند] مرسی منم همینطور[چشمک]