تمدن ایران زمین

سپندارمذگان

سپندارمذگان

 

 

 

امروزه هر کشوری می کوشد تا در کورترین نقاط تاریخ تمدن جهان ، جائی برای تاریخ ، فرهنگ ، آداب و رسوم کشور خود پیدا کند . چون هر ملتی که تاریخ خود را فراموش کند ، رفته رفته خود نیز فراموش می شود. دیگر از مردم سومر ، بابل ، آشور ، کلده ، عیلام و تمدن های کهن اثری نمانده است. چرا که مردم آن ملت ها در طی تاریخ در دیگر اقوام وارد شدند و گذشته و هویت خود را به فراموشی سپردند...

اون وقت ما داریم با دست های خودمون تاریخ و گذشته ی خودمون رو از بین می بریم . افسوس...

چند سالی بیشتر نیست که روز 14 فوریه در تقویم جوانان ایرانی ، روز ویژه ای شده است .

خصوصیتی که روزهای ملی و سنتی ما  در همان تقویم ها از آن بی بهره اند ، سده ، مهرگان ، تیرگان و ...  که شاید برای خیلی ها نام های غریبه ای باشند.

همه از ولنتاین حرف می زنند اما کمتر کسی است که بداند در ایران باستان ، ( نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد ) ، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است! این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 29 بهمن ، یعنی تنها 3 روز پس از ولنتاینِ فرنگی.

این جشن طبق سالنامه ی کنونی جمهوری اسلامی ایران ، روز 29 بهمن ماه و طبقِ گاهشمار ایران باستان  روز 5 اسفند برگزار میشه(( حتما می پرسید چرا اختلاف دارن؟)) واسه اینکه توی سالنامه ایران ، 6 ماه سی و یک روز است و 6  ماه سی روز، که به همین علت روز سپندارمذگان عقب میفته، ( حساب کن دیگه) یعنی میفته  29 بهمن.

 

شمایی که هی میگی ولنتاینت مبارک عزیزم !....... اصلا از وجود روز عشق توی ایران باستان و برگزاری جشنی واسه این موهبت ((عشق)) ، اون هم نه با قدمت سه قرن بعد از میلادحضرت مسیح (ع) در تقویم رومیها، بلکه بیست قرن قبل از میلاد مسیح (ع) ، خبر داری !؟

اگه می گی بله که جای تاسف دارچون با دونستن این روز میری سراغ ولنتاینِ فرنگی ؛ اگه میگی نه من برات میگم

شاید کمتر کسی از وجود جشنی با عنوان روز عشق باخبر باشه ، راجع به قِدمت این جشن گفتم ولی بذارین راجع به تاریخش هم بگم

فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان "روز عشق" به این صورت بوده است که : در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند ، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. بعنوان مثال : روز اول اهورا مزدا ، دوم روز بهمن ( سلامت، اندیشه ) که نخستین صفت خداوند است ، روز سوم اردیبهشت یعنی ( بهترین راستی و پاکی ) که باز از صفات خداوند است ، روز چهارم شهریور یعنی ( شاهی و فرمانروایی آرمانی ) که خاص خداوند است و روز پنجم ( سپندار مذ ) بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده ، مقدس ، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی ، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه ، یک بار ، نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد ، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت که در ماه مهر ، "مهرگان" لقب می گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ یا اسفندار مذ نام داشت که. سپندار مذ لقب ملی زمین است.

در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت جشنی با همین عنوان می گرفتند. سپندار مذگان جشن گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند.روز سپندارمذگان از دیر باز در تاریخ کهن سرزمین مادری ، با نام روز عشاق شناخته شده است و دیرپایی آن بسیار فراتر از ولنتاین غربی است. شایسته است که دختران و پسران سرزمین کهن با چهار روز شکیبایی روز عشاق را در 29 بهمن ماه خورشیدی با معشوق خود جشن بگیرند .
گامهایی این چنین ، ما را در پاسداشت هویت ایران ، استوار تر خواهد نمود.

دراین روز زنان به شوهران خود هدیه می دادند. مردان زنان خانواده را بر تخت شاهی می نشاندند و از آنها اطاعت می کردند و به آنان هدیه می دادند.

این جشن ها نشان دهنده فرهنگ ، نحوه زندگی ، خلق و خوی ، فلسفه حیات ، و کلا جهان بینی ایرانیان باستان است.

از آنجایی که ما با فرهنگ باستانی خود نا آشناییم ، شکوه و زیبایی این فرهنگ با ما بیگانه شده است.

راستی تا یادم نرفته بگم که این روز واسه تجلیل از مقام شامخ زمین ، مادر ، زن و به طور کلی عشقه ، که به نحوی به هم ربط دارن و صد البته این جشن به سپندارمذ یا سپنته آرمئیتی ، ( ایزد بانوی نگهبان زمین ) تعلق داره !

ایرانیان تنها مردمی هستند که در تمام افسانه ها ، اساطیر و داستانهای ملموس و غیر ملموس دور یا نزدیک ، شادمان ترین مردم شناخته شده اند

حالا که اینا رو میدونی به جای اینکه روز 14 فوریه هر سال میلادی توی این مغازه و اون پاساژ دنبال کادوی مناسب باشی ، روز 29 بهمن خیلی قشنگ یه دونه انار به رسم سرخی قلبت ، یه شاخه گل به رسم خوشبویی و یه دونه سیب به پاکی عشقت به معشوق خودت هدیه کن

ما که شب یلدا به مهمونیه طبیعت میریم و مهمون سفره رنگین طبیعت هستیم ، ما که بی صبرانه منتظر اجرای چهارشنبه سوری هستیم ( زردی من از تو ، سرخی تو از من ) ، ما که توی عید نوروز بهار رو جشن میگیریم ، ما که سیزدهمین روز بهار رو به طبیعت رفته و زنده شدن طبیعت رو  با در کنار هم بودن جشن میگیریم ، چرا نباید جشن عشقمون رو توی موعد خودش برگزار کنیم !؟

راستی چرا بعضی از ماها در آراستن درخت درخت کریسمس اهتمام می ورزند! همراه و همزمان با بیگانگان روز شکرگزاری برپا می کنند!

همه ، همه چیز را در مورد فلسفه ی نامگذاری ولنتاین می دانند اما کمتر کسی اسم سپندارمذگان به گوشش خورده.

٢٩بهمن رو از همین الان به همتون تبریک میگم

شاید هنوز دیر نشده باشد که روز عشق را از 25 بهمن

 (Valentine)به 29 بهمن (سپندار مذگان ایرانیان باستان) منتقل کنیم

آیا زمان آن نرسیده است که همچون سال های اخیر و گسترش جشن های سده و مهرگان در ایران نیست به پیش تر ، سپندار مذگان را هم گرامی بداریم ؟

می ستاییم زمین را

می ستاییم آن آسمان را

می ستاییم روان های جانوران سودمند را

می ستاییم روان های مردان پیرو راستی را

می ستاییم روان های زنان پیرو راستی را

در هر سرزمینی که زاده شده باشند

مردان و زنانی که برای پیروزی آئین راستی

کوشیده اند ، می کوشند و خواهند کوشید.

"اوستا . فروردین یشت. بند 153 و 154 "

بیاد داشته باشید که ما ایرانی هستیم

سپندار مذ پاسبان تو باد            زخرداد روشن روان تو باد

فردوسی

شما چه روزی را بعنوان روز عشق جشن خواهید گرفت ؟